Юридична клініка
Як здійснюється компенсація на оплату житлово-комунальних послуг ?
Компенсацію на оплату житлово-комунальних послуг надають фізичним особам - громадянам України віком від 18 років, які є власниками жилих приміщень приватного житлового фонду, і безоплатно розміщували в цих приміщеннях внутрішньо переміщених осіб.
Для того, щоб отримати виплату власнику житлового приміщення необхідно:
- внести відомості щодо приміщень приватного житлового фонду, доступних для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, до веб-ресурсу «Прихисток».
- не пізніше наступного дня від дня розміщення внутрішньо переміщених осіб треба подати заяву до виконкому сільської, селищної, міської ради за місцем розташування жилого приміщення, у якій зазначити прізвище, ім'я та по батькові кожної з розміщених осіб і додати копії документів, що посвідчують їх особу;
- не пізніше п'яти днів з дня закінчення звітного місяця подати до виконкому сільської, селищної, міської ради за місцем розташування жилого приміщення заяву на отримання компенсації.
Звертаємо увагу! Протягом строку розгляду заяви уповноважені особи виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради проводять перевірку наведених у заяві власником жилого приміщення відомостей з відвідуванням (у разі потреби) місця розміщення внутрішньо переміщених осіб.❗️
Які особливості сплати комунальних послуг в умовах воєнного стану?
В умовах воєнного стану Кабінет Міністрів України постановою від 5 березня 2022 року № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» заборонив:
🔺нараховувати та стягувати неустойку (штрафи, пеню), інфляційні нарахування, проценти річних, нараховані на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги;
🔺припиняти/зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Така заборона діятиме до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.
❗️Наголосимо: воєнний стан не звільняє громадян України від сплати за комунальні послуги, однак пеня та штрафи не нараховуватимуться. У разі несплати або оплати не в повному обсязі відключати комунальні послуги не будуть.❗️
Чи може працівник, який отримав статус біженця в іншій країні, продовжувати перебувати в трудових відносинах з підприємством?
✅ У випадку, якщо роботу можливо здійснювати віддалено, роботодавцю доцільно прийняти рішення про переведення працівника на дистанційну роботу.
Законодавство не містить заборони виконання дистанційної роботи за кордоном.
✅ У випадку, якщо роботу не можливо здійснювати віддалено, такому працівникові може бути оформлено простій, надано відпустку без збереження заробітної плати або з ним може бути тимчасово призупинено трудовий договір (що не є звільненням).
❗️Прояснимо важливий момент❗️
У працівника НЕ МАЄ ОБОВ'ЯЗКУ повідомляти роботодавця про своє місцезнаходження та отримання статусу біженця або визнання його особою, яка потребує тимчасового захисту.
Той факт, що ви зараз знаходитесь за кордоном НЕ МОЖЕ БУТИ підставою для вашого звільнення.
Чи є зміни в платі за землю у період дії воєнного стану?
✅ На період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за наступні види земельних ділянок:
📍земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації,
📍 земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Коли студенти зможуть залишати межі України❓
«Прикордонники керуються нормами законодавства. Є постанова уряду, яка визначає порядок перетину кордону, в тому числі на період воєнного стану. Категорія студентів не підпадає під пропуск на цей час для виїзду за межі України, і прикордонники цим керуються… Поки не буде змін щодо цієї категорії громадян, і вони не будуть внесені в постанову уряду про порядок перетину кордону, прикордонники не пропускають цю категорію громадян на виїзд з України».
Чи є правомірним встановлення випробувального строку при прийнятті на роботу під час війни?
❕Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу (абз. 3 ст. 26 КЗпП):
🔸осіб, які не досягли вісімнадцяти років;
🔸молодих робітників після закінчення професійних навчально-виховних закладів;
🔸молодих спеціалістів після закінчення вищих закладів освіти;
🔸осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби;
🔸осіб з інвалідністю, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи;
🔸осіб, обраних на посаду;
🔸переможців конкурсного відбору на заміщення вакантної посади;
🔸осіб, які пройшли стажування при прийнятті на роботу з відривом від основної роботи;
🔸вагітних жінок;
🔸одиноких матерів, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
🔸осіб, з якими укладається строковий трудовий договір строком до 12 місяців;
🔸осіб на тимчасові та сезонні роботи;
🔸внутрішньо переміщених осіб.
‼️ Додаткові відпустки під час дії воєнного стану надаються без обмежень
👉🏻Таким чином, зазначена норма не обмежує права працівника на одержання щорічних додаткових та інших відпусток, передбачених законодавством.
В той же час, у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах.
‼️ Допомога за один день лікарняного ЗРОСЛА
💁🏻♂️ Фонд соціального страхування України зазначає, що опікується 11 мільйонами працюючих українців, кожен з яких має право на компенсацію втраченого заробітку в разі хвороби, травми, догляду за хворими рідними та в інших страхових випадках.
☝🏻 Від чого залежить розмір допомоги за лікарняними:
1️⃣ Допомога по тимчасовій втраті працездатності покликана компенсувати втрачений заробіток. Тож її розмір залежить від середньоденної заробітної плати конкретного працівника та тривалості його страхового стажу.
2️⃣ Лікарняні виплачуються застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:
▪️ 50% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до 3 років;
▫️ 60% – страховий стаж від 3 до 5 років;
▪️ 70% – страховий стаж від 5 до 8 років;
▫️ 100% – страховий стаж понад 8 років.
3️⃣ Для деяких застрахованих осіб ФССУ оплачує лікарняні в розмірі 100% незалежно від тривалості стажу. Це особи, які мають пільги відповідно до законодавства, наприклад:
▪️ віднесені до 1–3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
▫️ один з батьків або особа, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи;
▪️ ветерани війни, постраждалі учасники Революції Гідності та члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
▫️ особи, віднесені до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»;
▪️ донори, які мають право на пільгу, передбачену статтею 20 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» та інші.
4️⃣ Окрема норма також діє для працівників або гіг-спеціалістів, які є резидентами Дія Сіті. Для них розмір лікарняних залежить від суми заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески до Фонду, незалежно від страхового стажу.
5️⃣ В разі самоізоляції від COVID-19 лікарняні оплачуються в розмірі 50% середнього доходу незалежно від стажу. ❗️ Виняток: медичні працівники, для яких Фонд оплачує самоізоляцію в розмірі 100% середньої заробітної плати, а також резиденти Дія Сіті, для яких допомога розраховується відповідно до норми.
Чи може один з батьків виїхати з дитиною за кордон без згоди іншого? А інший родич може виїхати?
⠀ 📍Якщо коротко, то один з батьків може виїхати з дитиною без згоди іншого, лише з паспортом або свідоцтвом про народження дитини.
Без нотаріально посвідченої згоди!
⠀ 📍Також інші родичі, а саме баба, дідо, повнолітні брат, сестра, мачуха, вітчим можуть виїхати з дитиною з паспортом або свідоцтвом про народження дитини, без згоди другого з батьків.
⠀ 📍І це ще не все.
Дитина може виїхати в супроводі іншої особи (не її батьків чи вказаних родичів), яку один з батьків уповноважив своєю письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування.
⠀ І хоча ці зміни були внесені ще в березні 2022 року, багато хто про них не знає.
Та думає, що якщо обоє батьків перебувають в Україні, і якщо один з батьків заперечує, то що це неможливо.