ЧКЕПК :: Мова, Україна, Українка

(тиждень української мови у Коледжі)

Рідне слово – це найдорожчий скарб людини. Цю думку неодноразово висловлювали відомі культурні діячі. Проте найглибше її розкрив Панас Мирний: «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка живого духу, багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, почування». Нашу українську мову Володимир Самійленко назвав «діамантом дорогим», Дмитро Білоус – «дивом калиновим», а Володимир Сосюра – «мовою солов’їною». Вона «життя духовного основа», – писав Максим Рильський. «Рідна мова дорога людині, як саме життя», – каже народна мудрість.

З метою розвитку в студентської молоді стійкої мотивації й свідомого прагнення до вивчення української мови, формування компетентностей комунікативно доцільно й виправдано користуватися засобами мови в різних життєвих ситуаціях і сферах спілкування з 22 по 26 лютого 2021 року в режимі онлайн було проведено тиждень української мови. Навіть жорсткі карантинні умови світової пандемії не змогли стати на заваді студентам Коледжу виявити свою причетність до святого обов’язку – відродження української мови, української держави, нації.

Підсилило розуміння значення рідного слова і те, що саме протягом тижня української мови було проведено ряд заходів, присвячених 150-ій річниці від дня народження Лариси Косач, яка свідомо підібрала і гордо пронесла через усе своє життя літературне ім’я – Українка. Так, сьогодні для нас, українців, рідна мова і Леся Українка – це ті «крила пісень», які дають наснагу до творчості, креативності та розуміння пріоритету індивідуальної свободи, свободи вибору і свободи рідного слова (саме ці переваги від збірки до збірки обстоювала у своїй поезії Дочка Прометея).

Тиждень української мови було розпочато захопливою подорожжю до скарбниць рідної мови, до таїни українського слова – флешмобом «Мова – духовний скарб нації», у якому активну участь взяли студенти 142 групи (Олар Олександра, Стругаряну Маріанна, Киюк Анастасія, Косован Денис, Іванова Анастасія, Яцков Олександр, Гульчак Маріна, Кириленко Крістіна, Андрецуляк Аделіна, Паладян Вероніка, Пилип'як Марина, Пилипко Руслана) та 181 групи (Гавриленко Віталіна, Вудвуд Юліана, Беднарчик Діана, Пентелюк Віталіна, Гнатюк Мар’яна, Стасюк Артем ). А лінгвістичний ігроленд (змагання у форматі мовних ігор, відгадування ребусів, кросвордів, відповіді на питання вікторини) став своєрідним мовознавчим онлайн-батлом між студентами І курсу.

У конкурсі дослідницьких проєктів «Мова – доля нашого народу» та «Українка, народжена Україною» найкреативнішими у своїх наукових поглядах були студенти 181 групи Беднарчик Діана («Українська мова – це наш скарб»), Пентелюк Віталіна («День рідної мови»), Задорожний Олександр («Леся Українка та українська мова»), Онуфрійчук Олександра («Цікаві факти про Лесю Українку»).

Неординарним був підхід студенток Тикинюк Оксани, Терлецької Євгенії, Стецюк Вікторії (121 група) та Гавриленко Віталіни (181 група) до оформлення стіннівок «Відома і невідома Леся» та «Любіть Україну і мову її солов’їну». А переможцями у конкурсі студентських відеорепортажів «Чи знаємо ми рідну мову?» визнано цікаве філологічне дослідження студентки 241 групи Сіми Каріни та відеорепортаж студенток 142 групи Олар Олександри, Стругаряну Маріанни та Гульчак Маріни «Фразеологізми на вулицях ХХІ століття».

25 лютого, у день 150-річчя від дня народження Лесі Українки, була проведена віртуальна екскурсія до музею-садиби Лариси Косач (с. Колодяжне), онлайн-перегляд документальних фільмів: «Великі українці – Леся Українка», «10 вражаючих фактів про Лесю Українку», «Історія кохання Лесі Українки до Сергія Мержинського / Гра долі», «Леся Українка – місія», «Обличчя української історії. Леся Українка» та ін.

Кураторами груп І-ІІ курсу проведено виховні години: «Я в серці маю те, що не вмирає!», «Леся Українка – взірець мужності, великої сили волі та любові до рідної землі», «Леся Українка – поетеса зламу століть», «Безсмертна Леся Українка була і є повік жива!»

Найвищим рівнем патріотизму, глибокої пошани до літературної спадщини Лесі Українки стала активна участь студентів Коледжу у Всеукраїнському поетичному марафоні «Лесине слово»: улюблені поезії Лесі Українки продекламували студентки 121 групи Тикинюк Оксана, Терлецька Євгенія, Стецюк Вікторія та студентка 181 групи Вудвуд Юліана (за умовами конкурсу відео викладено у соціальну мережу Фейсбук із хештегом #лесинеслово ). А у челеджі «Українка у фокусі ХХІ століття» (мистецька акція-реконструкція історичних фотоматеріалів) Максименко Єлизавета (241 група), Олар Олександра, Гульчак Маріна, Кириленко Крістіна, Фратеучан Юлія (142 група) продемонстрували не тільки філологічні здібності та глибоке знання життєтворчого шляху Лесі Українки, але й неабиякий мистецький талант. Тому надзвичайно цікаво було порівняти світлини із літературного фотоколажу «Така різна Леся Українка», який підготувала студентка 181 групи Гнатюк Мар’яна, із «сучасними» фотографіями, професійно відтвореними студентками Коледжу.

Гордістю нашого навчального закладу є найкращі знавці рідного слова – студентки 121 групи Тикинюк Оксана, Терлецька Євгенія, Стецюк Вікторія, 142 групи Олар Олександра та 231 групи Мартинюк Олександра, які за результатами рейтингу рівня знань української мови у коледжі стали учасниками підготовчого онлайн-воркшопу «Марафон з української мови ім. П. Яцика» та переможцями І етапу Всеукраїнського відкритого марафону з української мови імені Петра Яцика (попереду ще інтелектуальні змагання за призові місця у ІІ-ІV етапах!!!). А це найвища оцінка за проведення тижня української мови, основним завданням якого було забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя, сприяння утвердженню її статусу як державної, піднесення престижу української мови серед молоді.

Викладач-методист С.С. Тдорюк

View the embedded image gallery online at:
http://college.cv.ua/769-2021-03-10-mova#sigProGalleriaa3371447be